9
Fotogalerie

Mercedes riskl druhou zastávku. Hamilton v závěru předjel Verstappena a vyhrál GP Maďarska 2019

Velkou cenu Maďarska vyhrál Lewis Hamilton, který v závěru závodu předjel Maxe Verstappena. Třetí dojel Vettel, který podobně předjel Leclerca.

Kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska vyhrál poprvé ve své kariéře Max Verstappen. Z první řady vedle něj odstartoval Valtteri Bottas. Druhá řada patřila Hamiltonovi a Leclercovi, třetí Vettelovi a Gaslymu. Ve čtvrté řadě byly oba vozy stáje McLaren.

Závod

Verstappen si pohlídal první místo. Vettel se na okamžik dostal před Leclerca, ale ten si pozici udržel a naopak si vyšlápl na Bottase. Fin neměl ideální start. Nejdříve probrzdil, poté došlo málem ke kontaktu mezi jeho předním křídlem a levou zadní pneumatikou Hamiltona a poté ke skutečnému kontaktu s pneumatikou Leclerca. Bottas si poškodil přední křídlo, ale do boxů zajel až po pěti kolech.

Špatný start měl také Gasly, který se ze šestého místa propadl na deváté.

Verstappen si dokázal vybudovat asi dvousekundový náskok na Hamiltona, ale ten ho zase postupně dojel na rozdíl menší než jedné sekundy.

Red Bull na to reagoval a povolal Verstappena dříve, než by to udělal Mercedes u Hamiltona. K mechanikům zajel na konci 25. kola. Hamilton si první stint protáhl a k mechanikům zajel o šest kol později. Kvůli pozdější zastávce na Verstappena ztratil, ale velmi rychle ho opět dojel. K pokusu o útok sice došlo, ale Hamilton se dostal mimo trať.

Mercedes zariskoval a po 49 kolech povolal Hamiltona do boxů podruhé. Lídr šampionátu přezul na střední směs a začal Verstappena dojíždět. Tomu v posledních kolech odešly pneumatiky, a tak se před něj Hamilton v 67. kole bez větších problémů dostal.

Red Bull poté povolal Verstappena do boxů, a tak si Verstappen zajel alespoň nejrychlejší kolo závodu.

Jezdci Ferrari na Verstappena a Hamiltona ztráceli. Vettel si prodloužil svůj stint a nazul měkké pneumatiky. V závěru závodu dojel a předjel Leclerca, který jel na konzervativní strategii podobné Verstappenově.

Bottas stavěl také dvakrát. Nakonec se dostal na 8. místo. Spokojenost může vládnout u McLarenu. Norris sice neměl ideální zastávku a dojel až devátý, ale McLaren i tak posbíral více bodů než ostatní týmy ze středu pole dohromady.

Pěkný výsledek zajel Kimi Räikkönen, který po trochu nenápadném závodě dovezl vůz na 6. místě.

Poslední bod získal Alexander Albon. Jezdci Toro Rosso na sebe upozornili vzájemným ostrým ale férovým soubojem.

Formuli 1 nyní čeká letní přestávka. Dalším závodem je na přelomu srpna a září belgická Spa.

Průběh

70/70: Verstappen si vzal alespoň nejrychlejší kolo závodu...

68/70: Vettel předjel Leclerca...

68/70: Verstappen v boxech...

67/70: Hamilton před Verstappenem

66/70: Honda dá Verstappenovi více výkonu, ale pneumatiky...

65/70: Hamilton už se blíží k DRS.

65/70: Bottas před Norrisem.

64/70: Už jsou to jen 3 sekundy.

64/70: Podle Verstappena jsou pneumatiky na odpis.

63/70: Bottas těsně za Norrisem. Souboj o 8. místo.

62/70: Hamilton 8,1 s za Verstappenem. Pokud se nic nestane, dojede ho v posledních dvou kolech.

61/70: Hamilton opět topí. Stanovil nový rekord okruhu...

60/70: Ostrý souboj mezi Ricciardem a Magnussenem.

10. Per

58/70: Zatím to vypadá, že Vettel bude jediný mimo pódium, kdo nedostane kolo a to ještě možná.

56/70: 15 kol a 15 sekund.  Hamilton v posledních kolech Verstappena už tolik nedojíždí.

53/70: Bottas 9., Hamilton 16 sekund za Verstappenem.

51/70: Bottas předjel Kvjata a je na bodech.

48/70: Bottas podruhé v boxech.

47/70: Kluci na prvních dvou místech nasadili velké tempo. Leclerc na ně ztrácí téměř 40 sekund a šestý Gasly je poslední, kdo nedostal kolo.. zatím.

46/70: Hamilton zase za Verstappenem.

43/70: Grosjean pouštěl Magnussena, ale oba jedou jiné strategie.

42/70: Hamilton po neúspěšném útoku trochu uvadl. Ztrácí 1,7 s.

40/70: Vettel v boxech, nazouvá měkké, ale nebyl to ideální pit stop.

39/70: Hamilton se dostal mimo trať.

37/70: Vettel zatím nestavěl

35/70: Hamilton naznačil útok.

34/70: A už je to jen sekunda. Není to tak, že by Verstappen jel pomalu, to Hamilton jede rychle. 1:19, Verstappen 1:21.

34/70: Hamilton výrazně stáhl Verstappena, je 2 sekundy za ním.

34/70: Bottas se konečně dostal před Ricciarda.

32/70: Hamilton se vrátil 5,5 s za Verstappena.

31/70: Hamilton v boxech...

30/70: Sainz v boxech, Norris už tam byl, ale nebyla tam ideální zastávka.

28/70: Verstappen nejrychlejší kolo.

28/70: Leclerc v boxech.

27/70: Hamilton zůstává na trati, 18,2 s před Verstappenem.

26/70: Verstappen vyjíždí před ferrari, ale má tam jezdce o kolo zpět.

24/70: Je to okolo sekundy.

23/70: Mechanici Mercedesu vyběhli ven, ale už jsou zase zpět v garáži.

22/70: Hamilton dojel Verstappena na 1,2 s.

21/70: Bottas dojel 13. Ricciarda.

19/70: Ostrý souboj mezi jezdci Toro Rosso... o 12. místo.

18/70: Stroll, Russell, Giovinazzi byli v boxech

15/70: Ve druhé desítce je to těsné. Mezi 10. Hülkenbergem a 18. Strollem je to 13 sekund.

14/70: Bottas 18. Před sebou má Strolla.

12/70: Ferrari přechází na plán B, spekuluje se, že může jít o dvě zastávky, ale to na Hungaroringu asi není úplně dobrý nápad.

11/70: Verstappen dvě sekundy před Hamiltonem. To není moc pro případný undercut Mercedesu.

11/70: Ricciardo 16. před Strollem.

9/70: kontakt mezi Bottasem a Leclercem se nebude řešit.

7/70: Ferrari ztrácejí. Leclerc má Hamiltona více než 5 sekund před sebou. Na druhou stranu Vettel má už 12 sekund na Sainze.

10. Gro

3/70: Verstappen si buduje náskok, Bottas zůstává na trati.

2/70: Gaslymu se start zřejmě také nepovedl, je 9.

2/70: Vettel před Bottasem.

1/70: Bottas má poškozené přední křídlo.

Start: Verstappen zůstává první, Vettel se dostal před Leclerca, ale už je zpět, Bottas se propadl až na 4. místo.

15:10: jezdci se vydávají do zaváděcího kola

15:07: pneumatiky jezdců z druhé desítky: všichni střední, Ricciardo tvrdé.

14:55: Strategie: Jezdci Mercedesu, Ferrari a Red Bullu odstartují na středních pneumatikách. Ostatní z první desítky na měkkých. Pirelli očekává jednu zastávku a to mezi 30. a 35. kolem závodu. Jezdci, kteří odstartují na měkké, by mohli přezouvat o 6 kol dříve a nazout střední směs. Podle Pirelli je to nejrychlejší strategie.

14:52: Teplota vzduchu příjemných 26 °C, trať má 46 °C.

14:50: Hodně se toho měnilo na voze Leclerca po jeho nehodě v první části kvalifikace. Vše v souladu s pravidly parc fermé a bez penalizace.

14:49: oproti kvalifikačním výsledkům máme dvě změny. Giovinazzi dostal penalizaci 3 míst za zdržování Strolla v kvalifikaci. Ricciardo pak využil špatné kvalifikace a nasadil nové komponenty pohonné jednotky, odstartuje poslední.

14:47: z pole position odstartuje vůbec poprvé ve své kariéře Max Verstapen. Nebude to mít ale snadné. Zuby si na něj brousí jezdci Mercedesu, kteří stojí na startu hned za ním.

14:45: vítejte u online přenosu z Velké ceny Maďarska 2019.