Nástup české výpravy. Vlajkonošem byl pilot F4 Václav Šafář. Foto: FIA Motorsport Games

Hyundai i30 N TCR Dušana Kouřila juniora. Foto: FIA Motorsport Games

Lamborghini Huracan v barvách japonského národního týmu, které ovládlo kategorii GT Cup. Foto: FIA Motorsport Games

Maťo Homola slaví zisk bronzu pro Slovensko. Foto: FIA Motorsport Games

Medailové sady pro FIA Motorsport Games. Foto: FIA Motorsport Games

Čech Michal Reichert driftuje ke stříbrné medaili. Foto: FIA Motorsport Games

Pódium s českou účastí zásluhou Michala Reicherta. Foto: FIA Motorsport Games

Formule 4 v českých barvách, za volantem Václav Šafář. Foto: FIA Motorsport Games

V GT Cup startovalo i Turecko a to s vozem Aston Martin Vantage. Jedním z pilotů byl první turecký účastník Le Mans Salih Yoluc a jeho reprezentačním parťákem byl pilot série Porsche Supercup Ayhancan Güven. Foto: FIA Motorsport Games

9
Fotogalerie

Češi i Slováci získali medaile na prvních FIA Motorsport Games v Římě

Na italském okruhu Vallelunga nedaleko Říma se o uplynulém víkendu uskutečnily první světové hry motorsportu mezinárodní automobilové federace FIA. V několika kategoriích se kromě závodníků z několika zemí světa na start postavili také reprezentanti České republiky a Slovenska, kteří dokázali vybojovat cenné kovy.

Okruh Vallelunga severně od Říma, který s 15 zatáčkami měří 4085 metrů, se stal dějištěm soutěží FIA Motorsport Games 2019. Jezdci se utkali v kategoriích GT Cup (s vozy GT3), TCR, formule 4, drift, slalom s motokárami a digital cup (virtuální závody pro simulátorové závodníky).

V samotném Římě se poté uskutečnilo slavnostní zahájení a ukončení her motorsportu, a to v kulisách starověkých památek.

Největší úspěch z reprezentantů České republiky zaznamenal Michal Reichert v soutěži ve driftování. Reichert po finálovém klání drifterů získal s vozem BMW M3 E92 stříbrnou medaili za vítězným Ukrajincem Dimitrijem Illjukem.

Svého medailistu z prvních her motorsportu v Římě má i Slovensko. Dlouholetý pilot cestovních vozů TCR Maťo Homola obsadil druhou pozici v prvním ze dvou víkendových závodů v kategorii TCR Cup. V neděli poté Homola dojel pátý a v celkovém bodovém součtu získal bronzovou medaili.

Homola získal ve své kariéře zkušenosti i ze světového poháru cestovních vozů WTCR a během televizních přenosů formule 1 spolupracuje se Sport TV jako komentátor v roli experta. Na okruhu Vallelunga startoval slovenský pilot s vozem Hyundai i30 N TCR.

První ze dvou víkendových závodů vyhrál Rus Klim Gavrilov s Audi RS 3 LMS, v neděli poté právě před Gavrilovem zvítězil reprezentant Belgie Gilles Magnus se stejnou závodní technikou.

Gavrilov se stal celkovým vítězem TCR Cup a z Říma si tak odváží zlato.

V kategorii TCR Cup měla svého reprezentanta i Česká republika, a to v osobě Dušana Kouřila juniora. Ten s vozem Hyundai i30 N TCR získal v sobotu páté a v neděli patnácté místo.

Ve formuli 4 reprezentoval Česko Václav Šafář, který v kvalifikačním závodě obsadil čtrnácté místo. V nedělním hlavním závodě poté Šafář dokázal svůj výkon zlepšit a dojel jedenáctý.

Nejatraktivnější kategorií z fanouškovského pohledu byly závody GT Cup s vozy GT3.

Sobotní závod 1 vyhráli reprezentanti Německa Stefan Göring a Alfred Renauer s vozem Porsche 911 GT3 R, který pro německou reprezentaci připravoval tým Herberth Motorsport. Ten se angažuje na příklad v ADAC GT Masters nebo ve 24H Series, kde soupeří i s českou stájí Scuderia Praha.

Další dění v kategorii GT Cup však již patřilo reprezentantům Japonska, kteří si pro FIA Motorsport Games vybrali techniku Lamborghini Huracan GT3. O „japonské lambo“ pečoval tým Orange 1 FFF Racing Team, který má řadu zkušeností z evropské i asijské série Blancpain GT.

Japonsko do bojů na hrách motorsportu nominovalo dvojici Hiroši Hamaguči, Ukjo Sasahara, která nejprve vyhrála závod 2 a poté i hlavní závod. Zlaté medaile tak putují do ostrovní asijské země.