5
Fotogalerie

V Japonsku vyhrál Bottas. Mercedes si zajistil oba tituly

Ferrari zahodilo kvalifikační výsledek už v prvním kole. Závod vyhrál Valtteri Bottas před Vettelem a Hamiltonem. Mercedes má oba tituly. Mezi jezdci se už bude rozhodovat jen mezi Hamiltonem a Bottasem.

Víkend v Japonsku ovlivnil tajfun Hagibis, kvůli kterému byl sobotní program zrušen. Kvalifikace se odjela v neděli a za mírného favorita na první řadu byl až do třetí části kvalifikace považován Mercedes. Ferrari ale nakonec zůstává po letní přestávce neporažené. Jen na prvním místě vystřídal Leclerca Vettel. Druhá řada patřila na startu Mercedesu, třetí Red Bullu a čtvrtá McLarenu.

Závod

Sebastian Vettel měl špatný start, dokonce byl vyšetřován za ulitý start. Na první místo se dostal Valtteri Bottas.

Charles Leclerc měl v první zatáčce kontakt s Verstappenem, který skončil v hodinách a v pozdější fázi závodu musel odstoupit. Leclerc zůstával na trati, přestože jeho přední křídlo bylo značně poškozené. Z jeho vozu odpadávaly karbonové úlomky, které zasáhly vůz Lewise Hamiltona a připravily ho o levé zrcátko. Leclerc nakonec po čtyřech kolech zajel do boxů.

Dobrý start neměl ani Albon, který se propadl za oba jezdce McLarenu. Po pár kolech se pokusil dostat zpět, ale došlo k incidentu s Norrisem, po kterém musel mladík McLarenu do boxů a fakticky tak skončily jeho naděje na dobré umístění.

Sebastian Vettel zajel na konci 16. kola do boxů a nazul měkké pneumatiky, z čehož bylo patrné, že bude muset znovu do boxů. Bottas stavěl o kolo později a nazul střední pneumatiky. Hamiltona nechal Mercedes na trati déle – až do konce 21. kola.

Podruhé zajel Vettel do boxů na konci 31. kola. K mechanikům ale později zajel i Bottas a do vedení se tak dostal Hamilton. Také jeho však Mercedes povolal k druhé zastávce.

Hamilton ke konci závodu dojel Vettela, který se na rovinkách mohl spolehnout na sílu pohonné jednotky Ferrari a atakům Hamiltona odolal.

Leclerc se prodíral startovním polem. Na konci závodu zajel do boxů a pokusil se získat nejrychlejší kolo závodu, ale to se nepovedlo.

Nejrychlejší kolo závodu zajel Hamilton. Mercedes tím získal klíčový bod, díky němuž si zajistil šestý titul mezi týmy v řadě. Nakonec ale nebyl potřeba. Leclerc totiž dostal penalizaci a o jednu pozici přišel.

Mercedes také získal titul mezi jezdci, kde se ale ještě bude rozhodovat mezi Hamiltonem a Bottasem.

Na trati se odehrál také pomyslný pokračující souboj o čtvrté místo v Poháru konstruktérů. McLaren měl skvělé startovní pozice, ale renaulty se v závodu rozhodně neztratily a dostaly se na body. Sainzovo šesté místo přesto znamená, že si z Japonska stáj z Wokingu odveze více bodů.

V závěru závodu boural Sergio Pérez. Kvůli chybě s šachovnicovou vlajkou získal přesto body za deváté místo.

Po závodě byl Leclerc penalizován a přišel o šesté místo.

23. října došlo k diskvalifikaci jezdců Renaultu – podrobnosti.

10. Per

50/53: Hamiltonův bod za nejrychlejší kolo závodu nyní dělá rozdíl... Mercedes by získal titul.

49/53: Hamilton to zkouší, ale motor Ferrari dokáže DRS konkurovat.

47/53: Leclerc v boxech

47/53: Hamilton v DRS...

45/53: Hamilton přebírá nejrychlejší kolo závodu.

43/53: Hamilton pět sekund za Vettelem.

43/53: Hamilton v boxech

42/53: Bottas ztrácí na Hamiltona 8,1 s.

41/53: pokud by Hamilton stavěl a skončil třetí, tak aktuálně připravuje Mercedes o titul Vettelovo nejrychlejší kolo závodu, ale to může vzít po zastávce právě Hamilton.

39/53: Vettel topí záměrně. Hamilton bude stavět...

39/53: Vettel nejrychlejší kolo...

37/53: Bottas na měkkých 9,2 s za Hamiltonem. To by měl dojet.

36/53: Bottas pojede do boxů..

35/53: Albon v boxech, Leclerc jde agresivním manévrem před Gaslyho.

34/53: Leclerc 7.

33/53: Vettel nyní 20 sekund za Hamiltonem.

32/53: Vettel v boxech

29/53: Hamilton není nadšený tím, že jede na střední směsi a neměl by stavět.

27/53: Hülkenberg před Kvjatem... jde na 9. místo.

24/53: A Hamilton dojíždí Vettela

22/53: Vettel sice má nejměkčí pneumatiky, ale nedá se říct, že by stahoval Bottase.

22/53: Hamilton v boxech

20/53: Bottas stanovil rekord okruhu.

20/53: Incident mezi Verstappenem a Leclercem se bude řešit až po závodě.

19/53: Vettel má 10 sekund ztrátu na Bottase. Ve vedení Hamilton, který ještě nestavěl.

18/53: Leclerc 11. a má před sebou 7 sekund Albona, který ale přezul a jezdí rychlé časy.

18/53: Bottas v boxech o kolo později. Nazouvá střední.

17/53: Vettel v boxech a nazouvá měkké.

16/53: Vettel ztrácí na Bottase už sedm sekund a má za svými zády Hamiltona.

16/53: Albon v boxech.

15/53: Verstappen v boxech a končí

15/53: Vettel nebude za ulitý start potrestán.

10. Ric

12/53: Bottas už má na Vettela 3,6 s. Leclerc postupuje pořadím.

10/53: A vyšetřován je také Vettel kvůli startu...

9/53: Leclerc před Verstappenem.

8/53: Leclerc se nám rozpadá... upadlo mu levé zrcátko.

8/53: A Leclerc nyní 2,2 s za Verstappenem na 17. místě.

8/53: Zajímavé. Incident v prvním kole se původně řešit neměl, ale nyní se už vyšetřuje.

7/53: Na bodech už také Ricciardo.

6/53: Bottas dvě sekundy před Vettelem.

6/53: Aha, Norris v boxech po kontaktu s Albonem.

5/53: Leclerc až poslední. Norris v boxech.

4/53: Leclerc v boxech

4/53: Z Leclercova vozu upadl kus a trefil Hamiltonův vůz.

3/53: Ferrari chce povolat Leclerca do boxů, ten ale zůstává na trati.

2/53: Dobrý start pro Hülkenberga, který je 10.

2/53: navíc i Albon za mclareny...

Start: Bottas v čele před Vettelem a Leclercem. Verstappen v hodinách a padá pořadím. Leclerc má poškozené přední křídlo po kontaktu s red bullem.

7:10: Jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

7:07: z druhé desítky startují jezdci převážně na středních. Měkké mají nazuté Stroll, Kvjat, Hülkenberg, Pérez.

6:56: Strategie: První desítka startuje na měkkých pneumatikách. V boxech očekáváme jezdce okolo 24. až 27. kola. Přezouvat se bude na střední (ačkoliv někteří to mohou zkusit zase na tvrdých). Pirelli ale nevylučuje ani možnost dvou zastávek. Ferrari a Verstappen k tomu mají vhodné podmínky – mají k dispozici novou sadu měkkých pneumatik.

6:55: podobně jako v kvalifikace, také nyní fouká silný vítr o rychlosti přes 20 km/h.

6:54: Sebastian Vettel vyhrál v Japonsku čtyřikrát. Hamilton pětkrát. V hybridní éře ale Mercedes v Suzuce nikdo neporazil.

6:49: Red Bully, které si na Japonsko hodně věřily, odstartují ze třetí řady. McLaren dnes může významně navýšit svůj náskok na Renault. Odstartuje ze čtvrté řady, renaulty až z chvostu pole.

6:47: Kvalifikaci vyhrál Vettel před Leclercem. První řada pro Ferrari není ve světle dění po letní přestávce žádným překvapením, ale... pokud se podíváme na průběh víkendu v Japonsku, tak už to překvapení je. Ferrari vytáhlo formu až ve třetí části kvalifikace.

6:46: V kvalifikaci došlo ke dvěma nehodám. Magnussen měnil převodovku a odstartuje poslední. Kubica mění celé šasi a odstartuje z boxů.

6:40: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Japonska 2019.