7
Fotogalerie

Velkou cenu Monaka vyhrál Verstappen. Red Bull převzal vedení v obou šampionátech

Grand Prix Monaka 2021 vyhrál Max Verstappen před Carlosem Sainzem a Landem Norrisem. Leclerc do závodu neodstartoval.

Nejrychlejší čas zajel v kvalifikaci Charles Leclerc, který ale na konci boural. Ferrari mělo obavy o jeho převodovku. Sobotní prvotní prohlídka vážné poškození neukázala. Totéž platilo i pro nedělní podrobnější prohlídku. Při nájezdu na startovní rošt však Leclerc ohlásil problém s převodovkou a musel se vrátit do boxů. Nakonec do závodu vůbec neodstartoval.

Startovní rošt se už neposouval. První místo tak zůstalo prázdné. Z první řady odstartoval Max Verstappen. Druhá řada patřila Bottasovi a Sainzovi, ve třetí byli Norris a Gasly. Hamilton by nespokojený s nastavením a do závodu odstartoval až ze sedmého (reálně šestého) místa.

Závod

Závod proběhl bez větších incidentů. Na trať trochu netradičně nemusel safety car a neviděli jsme ani žluté vlajky.

Po startu se pozice příliš neměnily, rozhodně ne na čele. Na prvním místě jezdil Verstappen před Bottasem, Sainzem, Norrisem, Gaslym. Hamilton byl šestý.

Jako první zajel k mechanikům Lewis Hamilton a to na konci 29. kola. Bottas stavěl o kolo později. Mechanikům se však nedařilo sundat jeho pravé přední kolo a Fin musel nakonec ze závodu odstoupit.

Sebastian Vettel provedl overcut. K mechanikům zajel později a dostal se před Hamiltona i Gaslyho.

Verstappen mohl k mechanikům zajet v poměrně komfortní situaci a vrátil se na trať za týmového kolegu. V případě Péreze fungoval overcut ještě lépe. Red Bull ho dokázal dostat před Vettela, Gaslyho i Hamiltona na čtvrtou pozici.

V závěru závodu se žádné drama neodehrálo. Sergio Pérez sice dojel Landa Norrise, ale k útoku nedošlo.

Max Verstappen si dojel v Monaku pro vítězství a také první zdejší stupně vítězů. Hamilton v závěru využil velké mezery a zajel si pro nové pneumatiky a nejrychlejší (a rekordní) kolo závodu a tedy extra bod. Přesto se Verstappen i Red Bull dostali do čela šampionátů.

Na druhém místě dojel Carlos Sainz, pro kterého je to první pódium pro Ferrari. Třetí byl Lando Norris.

Sebastian Vettel ukončil čekání a získal první body pro Aston Martin – navíc hned slušnou porci 10 bodů.

77/78: Norris poodjel Pérezovi.

71/78: Pro Monako netypicky žádný safety car. Zatím...

70/78: Hamilton nejrychlejší kolo závodu.

69/78: Cunoda nejrychlejší kolo, ale mimo první desítku, takže bez bodu. A je to dokonce rekordní kolo. Překoná ho Hamilton?

69/78: Hamilton v boxech

68/78: Stroll bez penalizace...

67/78: Vlastně 13, protože Pérez stále drží nejrychlejší kolo. A útok v Monaku je vždy velké riziko.

67/78: Cunoda byl v boxech.

66/78: No Red Bull je v prekérní situaci. Pérez na bedně znamená o tři cenné body více. Na druhou stranu v případě kolize by tým přišel o 12 bodů.

65/78: Pérez dojel Norrise.

63/78: Stroll vyšetřován, přejel čáru na výjezdu z boxů.

62/78: Sainz už ztrácí přes 5 sekund.

60/78: Stroll se vrací na osmé místo, takže oba astony na bodech. Cunoda krouží 14., tam to tak dobré po zastávce nebude.

59/79: Stroll konečně v boxech, ještě Cunoda.

59/79: Norris si stěžuje na pneumatiky. Na Sainze ztrácí 13 sekund.

58/78: Pokud to dopadne takto, sníží Ferrari ztrátu na McLaren z pěti na dva body. Doufali ale ve více, určitě...

52/78: Ricciardo vidí modré vlajky a pouští Norrise.

51/78: Stroll a Cunoda startovali na tvrdých a stále pokračují bez zastávky.

51/78: Hamilton trochu ztrácí na Gaslyho. Možná se pokusí zajet nejrychlejší kolo na čerstvém vzduchu, ale bude to mít těžké... nebo šetří pneumatiky. Těžko říct...

46/78: Pokud se něco nestane, bude to klíčové pro Red Bull v obou šampionátech. Verstappen vede (25 bodů), Pérez čtvrtý (12 bodů) a drží nejrychlejší kolo závodu. Hamilton až sedmý (6 bodů)

47/78: Alonso v boxech.

46/78: Alonso, Stroll, Cunoda zatím nestavěli.

44/78: Situace na čele je stabilní. Verstappen 3,5 sekundy před Sainzem.

42/78: Ocon přezul na střední. Ostatní přezouvali na tvrdé pneumatiky.

10. Oco

36/78: Tohle bylo od Red Bullu naprosto perfektní...

36/78: A je tam! Pérez jde před Vettela, Gaslyho i Hamiltona na čtvrté místo.

36/78: Pérez v boxech.. hrajde se o overcut

34/78: Verstappen v boxech, vedení převzal Pérez

33/78: Vettel před Gaslym...

33/78: Bottas končí, Sainz v boxech

31/78: Bottas stojí, problém s pravým předním kolem

31/78: Bottas jen o kolo později. A jsou tam i Norris, Gasly.

30/78: Hamilton v boxech

28/78: Hamilton byl informován o blížicích se zastávkách... měl snížit ztrátu na Gaslyho, což se mu povedlo. Je to něco přes 1 sekundu.

25/78: Bottas to hodně usnadňuje Verstappenovi. Mezera je už téměř 5 sekund velká.

25/78: Mazepin už dostal kolo...

24/78: Sainz jen sekundu za Bottasem. Ten stále více odpadá.

23/78: Bottas začíná ztráce.... přes 3 sekundy na Verstappena.

23/78: Největší mezera je na konci bodované desítky. Giovinazzi ztrácí na osmého Péreze 10 sekund.

21/78: Sainz se drží Bottase, je jen 1,8 s za ním. Tady může být prostor pro undercut. Naopak Norris už ztrácí 4,3 s na bývalého týmového kolegu.

19/78: A Norris také vidí černo-bílou vlajku.

14/78: Mazepin viděl černo-bílou vlajku... traťové limity v šikaně pod tunelem. FIA je tady přísnější, vlajku uvidí jezdec po dvou porušeních.

13/78: Je to 1,7 s mezi Verstappenem a Bottasem. Nejrychlejší kolo převzal Pérez.

9/78: Norris nyní nejrychlejší kolo závodu...

7/78: Sledujeme také souboj mezi Ferrari a McLarenem. Ferrari je na tom zatím i s jedním vozem lépe. Sainz by bral 15 bodů, Norris 12, Ricciardo je mimo body.

7/78: Sainz už ztrácí 3 sekundy na Bottase a je 2,5 sekundy před Norrisem.

5/78: Podmínky dnes více připomínají čtvrtek... svítí slunce, teplota trati je 42 °C. Jenomže v Monaku se hůře předjíždí, takže pokud je na tom Mercedes lépe tak mu to moc nepomůže.

5/78: Verstappenovi se zatím nedaří Bottasovi ujet. Je to okolo 1,2 s.

3/78: Hamilton zůstává šestý. Před sebou má Gaslyho.

2/78: První kolo bez větších problémů i změn pozici. Verstappen první před Bottasem a Sainzem.

1/78: Verstappen si pohlídal první místo...

15:00: Jezdci se vydávají do zaváděcího kola...

14:58: Ricciardo, Räikkönen, Russell, Alonso, Latifi startují na střední. Stroll a Cunoda dokonce na tvrdých. Ostatní (včetně jezdců Haasu) na měkkých.

14:45: Zpět k závodu... v Monaku je opotřebení pneumatik poměrně malé. Očekává se jedna zastávka v boxech.

14:38: No a dnes ho ani nezačne. Leclerc se závodu nezúčastní.

14:36: Verstappen nebyl v Monaku nikdy na pódiu. Leclerc je na tom hůře... ten závod nikdy nedokončil a dnes tak jeho domácí smůla jen pokračuje.

14:34: Dnešní závod může být důležitý pro šampionát. Pokud Verstappen vyhraje, což je docela reálné, bude mít 25 bodů. Pokud by Hamilton dojel šestý, získá 8 bodů. To je rozdíl 17 bodů. Verstappen nyní na Hamiltona ztrácí v šampionátu 14 bodů.

14:33: Red Bull řeší, zda se mohou jezdci posunout o jedno místo vpřed. Michael Masi řekl, že ne. Pole position tak zůstane prázdná.

14:32: Z prvního místa tak odstartuje do závodu Max Verstappen.

14:30: Leclerc odstartuje do závodu z boxů... a to ještě možná.

14:28: Do startu sice zbývá ještě přes 30 minut, ale už za chvíli se uzavře boxová ulička.

14:25: A začínáme velkou zprávou. Leclerc hlásil při jízdě na startovní rošt problém s ... převodovkou! Je zpět v garáži.

14:20: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Monaka 2021.