Rosbergova cesta za titulem pod drobnohledem. Co rozhodlo?

Jaká byla cesta Rosberga za titulem? Které okamžiky rozhodly a jak se šampionát vyvíjel?

Nico Rosberg se stal 33. mistrem světa a navázal tak na svého otce Keke Rosberga, který získal titul v roce 1982.

Hamiltona letos trápila technika, ale také měl několik špatných startů. Ani Rosberg ovšem neměl zcela ideální průběh sezóny.

Fotografie: Getty Images / Mark Thompson, Dan Istitene, Clive Mason, David Ramos

Pokračování 2 / 12

Úvod sezóny

Rosberg vyhrál poslední tři závody sezóny 2015 a na vítěznou vlnu navázal také v úvodu letošní sezóny, i když mu k tomu pomohly Hamiltonovy technické problémy ale také nevydařené starty. První čtyři závody Rosberg vyhrál a budoval si náskok v čele šampionátu.

Závod Hamilton pozice Hamilton  Rosberg pozice Rosberg
Austrálie 2. Získal pole position, na startu se propadl na 6. místo 1. Závod vedl Vettel, ale o vedení přišel ve prospěch Rosberga kvůli strategii
Bahrajn 3. Získal pole position, na startu kolidoval s Bottasem a propadl se pořadím 1. Vedl od startu a závod vyhrál
Čína 7. V kvalifikaci měl technické problémy a startoval z konce startovního pole 1. Získal pole position i vítězství.
Rusko 2. Technické problémy v Q3 (nevyjel) i závodě 1. Získal pole position i vítězství.

Pokračování 3 / 12

Kolize ve Španělsku i Rakousku

Ve Španělsku ale přišel první zlom. Hamilton vyhrál kvalifikaci, Rosberg se ale na startu dostal před něj. Když se po pár stovkách metrů pokoušel Hamilton vrátit na první místo, roztočil se a narazil i do Rosberga. Pro oba závod skončil.

K incidentu mezi oběma došlo také na startu v Kanadě, kde se Rosberg dostal mimo trať.

Španělsko DNF Kolize s týmovým kolegou DNF Kolize s týmovým kolegou
Monako 1. Po chybě Red Bullu vyhrál 7. Trápil se během mokrých podmínek.
Kanada 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 5. Na startu měl incident s Hamiltonem, propadl se
Evropa 5. V kvalifikaci boural, v závodě měl problém s nastavením 1. Vyhrál kvalifikaci i závod
Rakousko 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 4. Penalizace za výměnu převodovky, v posledním kole kolize s Hamiltonem
Následky španělské kolize

Pokračování 4 / 12

Kolize v Rakousku

Velké kontroverze vzbudila vzájemná kolize v posledním kole v Rakousku. Hamilton vyhrál, Rosberg dostal penalizaci. O čtvrté místo ale nepřišel.

Pokračování 5 / 12

Hamiltonův červenec

V červenci jsme měli čtyři závody a všechny vyhrál Hamilton. Vítězná série začala už ve zmíněném Rakousku a pokračovala až do letní přestávky. V Maďarsku se Hamilton dostal do čela šampionátu.

Rosbergovi nevyšly starty ale také dostal penalizaci za porušení omezení rádiové komunikace – pravidla, které bylo později zrušeno. V Německu byl penalizován za souboj s Verstappenem.

Velká Británie 1. Vyhrál kvalifikaci i závod po startu za SC 3. Přišel o druhé místo kvůli penalizaci za porušení omezení rádiové komunikace
Maďarsko 1. Na startu se dostal před Rosberga 2. Vyhrál kvalifikaci,  o první místo přišel na startu
Německo 1. Na startu se dostal před Rosberga 4. Nevyšel mu start, později svedl souboj s Verstappenem a dostal za něj penalizaci

Pokračování 6 / 12

Rosbergův návrat

Po letní přestávce ale nastal Rosbergův comeback. V Belgii si musel Hamilton vybrat penalizace za překročení limitního počtu komponent pohonné jednotky. V Itálii Hamiltonovi nevyšel start. Singapur patřil Rosbergovi, který se dostal znovu do čela šampionátu.

Belgie 3. Penalizace kvůli pohonné jednotce 1. Vyhrál kvalifikaci i závod
Itálie 2. Vyhrál kvalifikaci, na startu se propadl na 6. místo. 1. Po nevydařeném startu Hamiltona závod vyhrál
Singapur  3. V kvalifikaci i v závodě třetí 1. Vyhrál kvalifikaci i závod
Malajsie  DNF Vyhrál kvalifikaci, po poruše motoru odstoupil z prvního místa 3. Na startu kolidoval s Vettelem, nakonec třetí

Pokračování 7 / 12

Zvrat v Malajsii

Hamilton v Malajsii vyhrál kvalifikaci a závod dlouho vedl. Poté ho ale odstavila porucha motoru. Rosberg měl štěstí v neštěstí. Po kolizi s Vettelem na startu dojel třetí.

Pokračování 8 / 12

Když ani deset vítězství nestačí

Rosberg vyhrál ještě v Japonsku a posílil v čele šampionátu. Od této chvíle už mohl začít počítat – k titulu mu stačilo dojet na druhých místech a jednou třetí. Hamilton vyhrál poslední čtyři závody, ale na obrat to už nestačilo.

Rosberg měl i štěstí. V Austinu mu pomohl virtuální safety car poté, co odstoupil Max Verstappen. Rosberg se díky tomu dostal před Ricciarda.

V Brazílii se zase vrátil na druhé místo poté, co Red Bull povolal Verstappena do boxů, aby přezul na pneumatiky do přechodných podmínek.

Japonsko 3. Na startu se propadl na 8. místo 1. O 0,013 s vyhrál kvalifikaci a poté i závod.
USA 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 2. Nevyšel mu start, VSC kvůli Verstappenovi mu pomohl před Ricciarda.
Mexiko 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 2. Po celý víkend ztrácel na Hamiltona, nakonec druhý.
Brazílie 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 2. Předjel ho Verstappen, kterého ale tým povolal pro pneumatiky do přechodných podmínek.
Abú Dhabí 1. Vyhrál kvalifikaci i závod 2. Dojel druhý, musel předjet Verstappena na jiné strategii. Ke konci byli těsně za ním Vettel a Verstappen.

Pokračování 9 / 12

Hamiltonovy technické problémy

• Čína: problém s ERS v kvalifikaci, musel startovat 22. a skončil 7.
  • Rusko: problém s ERS v poslední části kvalifikace, startoval 10. a skončil 2.
  • Monako: problém s pohonnou jednotkou omezil jeho jízdy v poslední části kvalifikace.
  • Evropa: Chybný režim motoru (to ještě byla omezená rádiová komunikace). Skončil pátý.
  • Belgie: Musel si vybrat obrovskou penalizaci za překročení limitního počtu komponent pohonné jednotky.
  • Singapur: hydraulický problém omezil jeho jízdy ve druhém tréninku.
  • Malajsie: selhání motoru a odstoupení z prvního místa.

Pokračování 10 / 12

Technické problémy Rosberga

• Evropa: ztráta výkonu ve druhém tréninku omezila jeho jízdy.
  • Rakousko: Penalizace za výměnu převodovky (+ 5 míst). Během závodu problém s brzdami (Brake-by-wire), který pomohl Hamiltonovi v útoku.
  • Velká Británie: Problém s převodovkou, Mercedes mu dal instrukce, za což dostal penalizaci.

Pokračování 11 / 12

Zajímavosti

• Rosberg je třetím Němcem, který získal titul, celkově 33. mistr světa.
  • Prvním německým mistrem světa v německém voze.
  • Rosberg čekal na titul 11 sezón. Déle čekal na titul jen Nigel Mansell (12 sezón).
  • Než se stal mistrem světa, absolvoval 206 Grand Prix – nejvíce v historii. Na druhém místě je Mansell (176).